Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Altın 2.504,53
BİST 10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sivas 21°C
Hafif Yağmurlu
Sivas
21°C
Hafif Yağmurlu
Pts 23°C
Sal 24°C
Çar 23°C
Per 17°C

EKO-İKLİM ZİRVE SONRASI ve TİMBİR

4 Nisan 2022 13:41
453
A+
A-

İklim değişikliğine karşı farkındalığın oluşturulduğu, sorunların tartışıldığı ve çözümlerin sunulduğu Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı’nın Ankara ATO Congresium’da gerçekleşti. Baştan sona takip ettiğim zirveye; Bakanlar, Uluslararası Konuşmacılar, Bakanlıklar, Komisyon Başkanları, Büyükşehir Belediye Başkanları, Üst Birlikler, Elçilikler, Uluslararası Örgütler, Finans Kuruluşları, Odalar ve Borsalar, Belediye Başkanları, Üst Kurumlar/Kamu Yöneticileri, Organize Sanayi Bölgeleri, Üniversiteler, Bürokratlar, Gazeteciler, Yazarlar, Sanatçılar, İş Dünyası ve Sivil Toplum Örgütleri, abartmıyorum iki günde yüz binlerce kişi katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı konuşmada çevre ve iklim değişiklikleriyle ilgili önemli noktalara temas etti. Varank, iklim değişikliği konusunda farkındalık oluşturma aşamasının çoktan geçildiğini, olumsuz etkilerinin bizzat yaşanarak hissedildiğini, asıl sorumluları yüzyılı aşkın süredir vahşi ekonomik büyüme anlayışıyla doğayı ve atmosferi kirleten ülkelerdir dedi. Bakan Varank, “Biz Türkiye olarak karbon nötr bir ülke oluştursak bile şu anda diğer ülkelerin bu adımları atmaması durumunda, bizim dünyayı yaşanabilir bir hale getirmemiz mümkün değil. Ülkelerin hepsinin sorumluluk alması lazım, özellikle şu anda dünyada karbonun yarısını salan bir ülke var. Bu ülkeyle ilgili tedbirlere baktığımızda kimsenin bu hususu önemsemediğini görüyoruz. Hatta batılı ülkelerin, o ülkelerde yatırım yapmaya devam ettiklerini görüyoruz. İşte biz üzerimize düşeni yapacağız ama burada kolektif olarak hareket etmemiz lazım” dedi.

Bakan Varank isimlerini söylemiyor ama dünyayı kirleten ülkeler belli. Çin başta geliyor, Amerika, Hindistan, Rusya, AB başı çekiyorlar. Çin, dünyanın en büyük CO2 üreticisi ve küresel emisyonların dörtte birinden sorumlu ülkesi. Kömüre dayalı enerji santralı kurmaya da devam ediyor. Kendi zehiri yetmiyormuş gibi dünyada diğer gelişmekte olan ülkelere de fosil yakıta dayalı enerji yatırımı yaparak dünyayı zehirlemeye devam etmekte. Bu arada ülkelerin 2015 Paris Anlaşması hedefine ulaşmak için yaptıklarını takip eden Climate Action Tracker kuruluşuna göre, Çin’in politikaları ve attıkları adımlar “yetersiz”. Bütün ülkeler Çin ile aynı yöntemleri izlerse, küresel sıcaklık artışı 3 derece olacak. Paris İklim Anlaşmanın en temel amacı, her geçen gün artan küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlandırmak ve sera gazı salınımının küresel düzeyde azaltılmasını sağlamaktı. Bir taraftan uyum sağlayacağız diyorlar, diğer taraftan alabildiğine dünya düzenini sabote ediyorlar.

İki günlük zirvede mümkün olduğunca yapılan konuşmaları takip etmeye çalıştım.  Özellikle belediye başkanlarının sorunların tespiti ve aldıkları önlemler daha çok dikkatimi çekti. Her ne kadar sorun küresel bir sorun olsa da yereli de ilgilendiren bir sorun. Evimizin önünü temiz tutarsak dünyamızın da temiz kalacağına olan inancımla yerel yöneticilerimizin ne dedikleri tabii ki önemeli. Ev sahibi Ankara BBB Mansur Yavaş,  Gaziantep BBB Fatma Şahin, Kayseri BBB Memduh Büyükkılıç, Balıkesir BBB Yücel Yılmaz, Samsun BBB Mustafa Demir, Malatya BBB Selahattin Gürkan’ın yaptıkları konuşmalar sonrası acaba ilimizde neler yapılıyor, biz bu mücadelenin neresindeyiz diye sormadan edemedim.

Başkanların çoğu 2053 Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma Vizyonuna paralel olarak İklim Değişikliği Uyum Eylem Planı hazırlık çalışmalarına başladıklarını ve bu kapsamda teknik personel eğitim çalıştayları düzenlediklerini belirtti. Şehirlerinin sera gazı envanterlerini güncellediklerini, yeşil alanların miktarını sürekli artırdıklarını, tarıma destek verdiklerini, suyu tasarruflu kullanmaya özendirdiklerini, atıklar konusunda sürekli yatırım yaptıklarını, şehirde oluşan hafriyat atıklarının büyük kısmını geri kazanarak yol ve parklarda kullandıklarını söylediler. Ayrıca şehirlerde trafik ve otopark sorunlarının karbon salınımına çok ciddi yük getirdiğini dile getirdiler. Akıllı şehir uygulamalarının devreye sokulmasıyla bu sorunun ileride çözülebileceği, toplu taşımada kullanılan fosil yakıtlı araçların trafikten çekilmesi, hızlı şarj sistemine sahip lityum pilli elektrikli otobüslerin hizmete sokulması, raylı sistemin yaygınlaştırılması ve rehabilite edilmesiyle birlikte kirliliğin en aza indirileceği de söylendi.

İklim değişikliği, karbon emisyonu ve çevre korumayla ilgili önümüzdeki süreçte çok şeyler konuşulacak, yazılacak, çizilecek, yorumlar yapılacak. Bir çevre gönüllüsü olarak özellikle ilimizin çevre sorunlarıyla yakından ilgilenecek, gerektiği zaman konuyla ilgili yazılar yazmaya devam edeceğim.

Eko-İklim Zirvesi sonrası uzun süredir kurucu olarak içinde bulunduğum Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) 81 ilden gelen temsilcilerin imzalarıyla kuruldu. TİMBİR Başkanı Dr. Süleyman Basa ve Kuruluş Komitesi Başkanı Nizamettin Bilici’nin üstün gayretleriyle kurulan birliğimizin önümüzdeki günlerde dijital medya alanında çok güzel hizmetlere imza atacağına yürekten inanıyor, hayırlı olsun diyorum.

Ahmet Hasdemir 04-04-2022

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
12 Şubat 2022 14:33
14 Ağustos 2023 10:37
19 Kasım 2023 18:00
23 Mayıs 2022 11:12
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.