Dolar 31,3634
Euro 34,0393
Altın 2.103,21
BİST 9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sivas 10°C
Yağmurlu
Sivas
10°C
Yağmurlu
Pts 14°C
Sal 7°C
Çar 6°C
Per 7°C

YOLUNUZ, BAHTINIZ AÇIK OLSUN SALİH VALİ

12 Mayıs 2022 14:19
322
A+
A-

Devlet, sınırları belli bir toprak parçası ve ülke adı olan, üzerinde yaşayan insanların toplum yaşamında başvurdukları bir örgütlenme biçimi, üstünlüğün ve kuvvetin temsil edildiği siyasal bir organizasyondur. Ulusal sınırlar içerisinde yaşayan insanların ortak nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak devletin temel amacıdır. Devleti diğer kurumlardan ayıran başlıca özelliği devletin geniş hacimli örgütlenme biçimi olması, ileri düzeyde işbölümü sonucu faaliyetlerinin gerçekleşmesi ve tüm bunları yapabilecek güce sahip olmasıdır.  Kısaca devlet bu, vali de ilde devletin ve devlet yönetiminin temsilcisi, idari ve siyasi yürütme vasıtasıdır. Yönetim bilimine vakıf, yönetici vasfı gelişmiş, donanımlı kişilerden seçilir.

Sivas, ülkemizin önemli illerinden birisidir. Geçmişi çok eskilere dayanan dünyadaki sayılı yerleşim yerleri arasındadır. Üzerinde beslediği, büyüttüğü insanlarını kıt imkânlarından dolayı topraklarında tutamayan, ülkesine ve dünyaya sürekli insan kaynağı gönderen, sürekli eriyen bir ildir Sivas. Coğrafya bakımından ülkemizin en büyük illerinden birisidir. Üzerinde yaşayan insanı ile toprak yüzölçümü ters orantılıdır. Az olan nüfusu çok geniş araziye yayılmış olup, oralara hizmet götürmek zordur. Burada valilik yapmak kolay değildir.  Bulduğu ilk fırsatta kendi öz çocuğu terk ediyor Sivas’ı.  Salih Ayhan öyle yapmadı. Uzun yıllar farklı kademelerde görev yaptığı Sivas’ı hiç unutmadı ve vali olarak atandığı günden bu güne kadar bir Sivaslıdan daha çok çalışarak bunu ispat etti.

Sivas’a ataması yapıldığında kutlamak için aradığımda ona “Aldığım bu haber öz kardeşimin vali olması kadar mutlu etti beni, bu şehri en iyi bilenlerdensiniz, Sivas sayenizde hizmet görecek, Allah yar ve yardımcınız olsun” demiştim. Başarılı olacağına o kadar emindim ki “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” sözünün tam karşılığı idi Salih Ayhan. Uzun yıllar kaymakam, genel sekreter ve vali yardımcısı olarak hizmet ettiği Sivas’a vali olarak atamasının yapılması çok isabetli bir karardı bizim için.

Ama her güzellik sonsuza kadar devam etmiyor, kardeşim kadar sevdiğim, başarılarıyla gurur duyduğum, bir Sivaslıdan daha fazla Sivaslı olduğuna emin olduğum, gece demeden gündüz demeden sürekli sevdiği memleketi için çalışan değerli devlet adamı Salih Ayhan’ı elimizden kaçırdık. O şimdi Şanlıurfa’nın valisi. Son yayınlanan kararname ile uzun yıllar üstün gayretle çalıştığı memleketi Sivas’tan gidiyor maalesef.

Hangi projesini saysak ki, neler yapmadı ki, dokunmadığı ne kaldı ki, kendini yetiştiren, olgunlaştıran bu şehre neler katmadı ki? Klasik vali anlayışının ötesinde çizdiği vali görüntüsüyle gönülleri fethetti, el ele verdi, taş üstüne taş koydu, yapılmaz denilen birçok işi yaptı, şehrimize o kadar çok eser kazandırdı ki saymakla bitmez. Hizmet ederken yürümedi adeta koştu, ekibini de koşturdu. Ona haftanın yedi günü, günün yirmi dört saati yetmedi. Takip edenlerin isyanlarını duyuyordum, onun enerjisi tükenmiyor, ekibi soluk soluğa kalıyordu. O her zaman halkın içinde idi, kimi zaman tarlada çiftçi, sanayide işçi, tezgah başında fırıncı, yufkacı, okul masalarında öğrenci, stadyumda fanatik seyirci, direksiyon başında şoför, mahalle aralarında vatandaş, kışın yol açmada, yazın yol yapmada, dört mevsim sürekli bir yerde, insan usanmaz mı hiç, usanmazdı. Seni çok arayacak bu şehir Salih Vali.

            Salih Valinin hangi düşünceler içinde olduğunu bilmiyoruz ama görevde kaldığı uzun süre içinde Sivaslılar olarak bizde bıraktığı izler çok derin, samimi ve oldukça olumlu. Klasik yöneticinin dışında bir yöneticilik özelliği gösterdi. Merkezi ve yerel yönetimle kurduğu iyi diyaloglar sonucu Sivas’a kısa zamanda çok şeyler kazandırdı. Kimseyi yüceltmek gibi bir maksadım yok. Bu yazıyı Vali Beyin görevi esnasında da yazabilirdim, bunun adı riya olurdu. Giderken yazıyorum, uzun yıllar ilimize hizmet etmiş bizden biri, bir kardeşimiz hakkında içimden gelen samimi duygularım bunlar.

Şimdi Şanlıurfa’ya gidiyorsunuz. Size ailenizle birlikte huzurlu bir ömür temenni ediyorum. Devletin soğuk yüzünü, sempatik kişiliğinizle, çalışkanlığınızla Şanlıurfa’da da sıcacık yapacağınıza inancım sonsuz.

Yolunuz ve bahtınız açık olsun Salih Valim.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
14 Ağustos 2023 10:37
31 Temmuz 2023 10:47
22 Ocak 2022 18:49
23 Mayıs 2022 11:12
13 Haziran 2022 22:04
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.